ØFRs tur til Brussel, oktober 2026

Forside > Aktuelt > Pressemelding > ØFRs tur til Brussel, oktober 2026
Øst-Finnmarkrådet var 12-14 oktober på reise til Brussel for å gjennomføre en rekke møter, delta på European Week of Regions and Cities, og løfte Øst-Finnmarks perspektiver for dem som jobber mye med saker som påvirker oss direkte.

Mandag morgen besøkte vi Norges delegasjon til NATO. Her fikk vi informasjon om en rekke forhold, som Norges posisjon i NATO, fokusområder for organisasjonen, og en samtale om hva som angår Finnmark direkte. Vi diskuterte blant annet viktigheten av å se sammenhengen mellom forsvarsevne og samfunns- og befolkningsutvikling i grenseområdene. Det var svært nyttig for oss å kunne dele våre tanker og erfaringer rundt det vi faktisk opplever i Øst-Finnmark.

Mandag besøkte vi også Norges delegasjon til EU. Her fikk vi innføring i to saker som er av særlig interesse for Øst-Finnmarkrådet: EUs energipolitikk og fiskeripolitikk. Ved representant Johan Vetlesen, spesialutsending for energi fikk vi en omfattende innføring i prioriterte energipolitiske tiltak i EU. Vetlesen trakk også frem energipolitiske utfordringer som følge av verdenssituasjonen i dag.

Thord Monsen, spesialutsending for nærings- og fiskeripolitikk ga viktig innsikt i handelsforholdene mellom Norge og EU. Monsen trakk også frem utviklinger innen EUs fiskeri- og havpolitikk, og utfordringer som følge av at flere spørsmål ikke går direkte på fiskeriforvaltning, men likevel har en innvirkning på feltet.

På tirsdag besøkte vi Nord-Norges Europakontor sammen med Midt-Tromsrådet. Møtet begynte med en presentasjon av prosjektet Resilience, som Øst-Finnmarkrådet i samarbeid med Midt-Tromsrådet har initiert. Resilience er et grenseoverskridende samarbeid om motstandskraft og beredskap med fokus på styrking av den sivile beredskapen på tvers av grenser i Nord-Norge, -Sverige og -Finland. Her har vi gått sammen med dedikerte parter fra Sverige og Finland for å søke støtte fra Interreg Aurora, med veiledning og hjelp fra Nord-Norgekontoret.

Nils Kristian, direktør ved kontoret, presenterte også en rekke forhold som EU opptas av for øyeblikket, og som har betydning for Nord-Norge og Øst-Finnmark. Blant disse var Norges og EUs påvirkning på hverandre, og EUs oppdaterte fokus på klima, konkurransekraft og sikkerhet og beredskap.

Tirsdag hadde vi også et svært interessant møte med Europaparlamentsmedlem (MEP) Urmas Paet. Paet har lang fartstid i estisk og europeisk politikk, og er nå inne i sin tredje periode som MEP. I løpet av møtet fikk vi drøftet og diskutert en rekke viktige saker. På toppen av lista sto EUs oppdaterte Arktis-strategi. I tillegg var vi innom EU-utvidelse, demografiske utfordringer, energi og nett, demokrati, informasjonsdeling, og selvsagt sikkerhet og beredskap.

Onsdag var Øst-Finnmarkrådet på EU Week of Regions and Cities, på en panelsamtale arrangert av NSPA: Towards a Secure, Sustainable an Prosperous Arctic Region. Deltagerne representerte et bredt spekter av aktører på tvers av Arktis, og diskuterte ulike problemstillinger og muligheter i regionen vår. Moderator Mikael Janson fikk samtalen inn på ulike spor, deriblant hva EU skal ha for en rolle i Arktis, hvordan Europa kan bedre investere i Arktis og lokalsamfunn, og de gjensidige fordelene EU og Arktis kan ha av hverandre. Moray Gilland i EU Kommisjonen trakk særlig frem Interreg som en særlig vellykket samarbeidsplattform.

På disse reisene får vi gode muligheter til å løfte frem Øst-Finnmarks perspektiver og bygge relasjoner til dem som arbeider med saker som betyr mye for regionen vår. EU-politikken og sikkerhetssituasjonen påvirker oss direkte, fra energi og fiskeri til beredskap og utvikling. Derfor er det viktig at Øst-Finnmarkrådet også er til stede i Brussel med jevne mellomrom. Da oppnår vi bedre innsikt, tettere kontakt, og større mulighet til å påvirke utvikling som påvirker oss.


Stor takk til Norges Delegasjoner til NATO og EU; Nord-Norges Europakontor; og Urmas Paet og hans team for gode møter og viktige og tidsriktige diskusjoner.